Haber

Terör nedeniyle ayrıldıkları köylerine dönen vatandaşlar 30 yıl sonra oy kullandı

Muş’ta terör örgütü PKK’nın saldırıları nedeniyle 1993 yılında ayrıldıkları Şenyayla bölgesine bağlı Kayalısu köyüne dönen vatandaşlar, 30 yıl sonra kurulan konteynerde oy kullandı.

30 yıllık yokluğun ardından köylerinde oy kullanmanın heyecanını yaşayan Kayalısu sakinleri, yıllar önce terör nedeniyle gönülsüzce göç ettikleri köylerine dönmenin mutluluğunu yaşıyor. Göçün ardından birçok seçimde farklı noktalarda oy kullanmak zorunda kalan vatandaşlar, 30 yıl sonra ilk kez köylerinde sandık başına gitmenin heyecanını yaşadı.

30 yıl önce terör saldırıları nedeniyle köylerini terk ettiklerini söyleyen Kayalısu Köyü Muhtarı Bilal Erez, 30 yıl sonra ilk kez köylerinde oy kullandıklarını belirterek, “16 yaşında bu köyden ayrıldık. Köyümüze döndük. 30 yıl sonra terör nedeniyle ayrıldığımızı, “Başka köylerde oy veriyorduk. 30 yıl sonra ilk kez Kayalısu köyünde oy kullanıyoruz. Devletimizin de desteğiyle buraya bir konteyner kuruldu. Vatandaşlarımız büyük bir coşkuyla oy kullandı. Büyük bir katılım oldu. Allah devletimize zarar vermesin” dedi.

30 yıl aradan sonra köyünde ilk kez oy kullanan Kayalısı köyü sakinlerinden Fehmi Esen, “1993 yılında köyümüzden göç ettik. 30 yıl sonra köyümüze döndük. 30 yıl sonra ilk kez bir köy kurduk. Köyümüze evler yaptık.”

Köylerinde oy kullandıkları için mutlu olduklarını dile getiren Hasret Erim, “30 yıl önce terör nedeniyle vatandaşlar köylerinden edildi. 30 yıl sonra evler yeniden yapıldı ve köylüler geri döndü. 30 yıl sonra köyümüzde ilk kez mutluyuz, huzurluyuz.” – MUŞ

haberseydikemer.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu